Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
80637

Humāna narkopolitika
Apskatīt komentārus (0)


27.08.2017


Avots: Biedrība DIA+LOGS | «Kas ir humāna narkopolitika?» | http://www.diacentrs.lv/?projekts-narkotiku-politikas-ietekmes-izvrtsana-prmaim-centrleirop-un-austrumeirop.html |
Kas ir humāna narkopolitika? Tā ir politika, kas balstās uz cilvēktiesībām, veselības aprūpi, pieeju rehabilitācijai un kaitējuma mazināšanas pasākumiem.
Atkarība ir atzīta kā slimība ar diagnozes kodu Starptautiskajā slimību klasifikatorā un, ja atkarīgie cilvēki tiek sodīti, tad sodīti par ko? Par to, ka ir slimi?
Latvijā neatļauta narkotiku lietošana, iegāde un glabāšana nelielā daudzumā ir administratīvs pārkāpums, par kuru var piemērot brīdinājumu vai sodu līdz 280 Euro. Vienlaicīgi persona saņem rakstisku brīdinājumu par kriminālatbildības iestāšanos, ja atkārto pārkāpumu gada laikā (LAPK 46. pants). Tātad pārkāpums kļūst par noziedzīgu nodarījumu, par kuru persona var tikt notiesāta ar īslaicīgu brīvības atņemšanu līdz 3 mēnešiem, piespiedu darbu vai naudas sodu (Krimināllikuma 253.2 panta pirmā daļa). 
Tātad, ja cilvēkam ir atkarība, tas ir – slimība, viņš tiek sodīts. 
Jā, var teikt, ka šie cilvēki paši ir vainīgi, un tā ir izvēles un ar dzīvesveidu saistīta saslimšana, bet, piemēram, cilvēkus ar aptaukošanos, kas arī rada virkni veselības problēmu un tiešā veidā ir saistīta ar dzīvesveidu un izvēli, neviens nesoda.
Ierēdņu argumenti, kāpēc nav iespējama narkotiku lietošanas dekriminalizācija ir :
- Nav ko likt vietā, jo rehabilitācijas iespējas ir ierobežotas;
- Sabiedrība šo soli nesapratīs.
Protams, vienkāršāka, vieglāka un sabiedrībai saprotamāka ir sodīšana.
2015.gada pētījumā starp Valsts policijas inspektoriem tika iekļauts jautājums: „Ar kāda veida cilvēkiem jūs nevēlētos dzīvot kaimiņos?” Rezultāti liecināja, ka cilvēki ar narkotiku atkarību ierindojās pirmajā pozīcijā (81,7%). Šāda attieksme netieši var norādīt arī uz to cilvēku attieksmi, kuri strādā ministrijās, pašvaldībās, ārstniecības centros, slimnīcās un sabiedrībā kopumā.
Daļai sabiedrības ir izveidojies uzskats, ka narkotiku lietotāji viennozīmīgi ir saistīti ar noziegumu izdarīšanu, un automātiski narkotiku lietošanu saista ar zagšanu, vardarbību un citām krimināli sodāmām darbībām. Līdz ar to arī tie lietotāji, kuri strādā un daļu nopelnītās naudas tērē narkotiku iegādei, cieš no negatīvas sabiedrības attieksmes.
Ko šīs problēmas risināšanā dara valsts? Tā vietā, lai attīstītu un paplašinātu rehabilitāciju, valsts soda un liek cietumā. Vai tā izdabājot sabiedrībai?




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA