AKTUALITĀTES
   

Labums, ko gūstam, atsakoties no sāls, izrādās pārspīlēts
Apskatīt komentārus (0)


11.07.2011


Rekomendācijas, kas darbojas lielākajā daļā attīstīto valstu, iesaka visiem samazināt sāls lietošanu apmēram uz pusi sirds-asinsvadu saslimšanas profilaksei. Lai pārbaudītu šo rekomendāciju patiesumu, zinātnieki no Ekseteras universitātes veica septiņu pētījumu, kuros piedalījās 6489 brīvprātīgie gan ar normālu, gan paaugstinātu asinsspiedienu, meta analīzi.
Noskaidrojās, ka sāls lietošanas samazināšana uz pusi sešus mēnešus ilgi, dod nenozīmīgu sistoliskā un diastoliskā arteriālā spiediena samazināšanos – vidēji par 1,1/0,6 milimetriem dzīvsudraba stabiņa. Pie tam, kā zināms, asinsrites sistēmas saslimšanu risku ietekmē spiediena samazināšanās vismaz par 2 – 3 dzīvsudraba stabiņa milimetriem.
Zinātnieki izanalizēja arī pētījumu dalībnieku risku tiešās izmaiņas. Noskaidrojās, ka sāls ierobežošana diētā statistiski būtiski neietekmē ne sirds-asinsvadu saslimšanas attīstības risku, ne priekšlaicīgas nāves risku pie normāla un paaugstināta asinsspiediena. Vēl vairāk, cilvēkiem ar asinsrites nepietiekamību nāves risks pat paaugstinās.
Pētījuma vadītājs Rods Teilors (Rod Taylor) uzsvēra, ka pētījumā izanalizēto dalībnieku kopējais skaits padara secinājumus statistiski nozīmīgus, taču viennozīmīgiem apgalvojumiem nepieciešams ap 18 tūkstošiem brīvprātīgo. Viņš atzīmēja arī, ja sāls lietošanu samazināt vairāk nekā uz pusi, asinsrites sistēmas slimību un nāves risku tomēr izdosies samazināt.
Atskaite par pētījumu publicēta Cochrane Database of Systematic Reviews.
(
www.medportal.ru)
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, 201, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv