Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
40819

Atkal par kompensējamo medikamentu izsniegšanas kārtību (Papildināts 14.12.2013 "Veselības ministrija nepārskatīs zāļu kompensācijas kārtību")
Apskatīt komentārus (0)


12.12.2013


Veselības ministrija (VM) neredz pamatu zāļu kompensācijas kārtības pārskatīšanai un norāda, ka tā darbojas uz zinātniskiem pierādījumiem un pacientu interesēs. VM speciālisti uzskata, ka izmaiņas medikamentu apmaksāšanas kārtībā nav nepieciešamas un tā atbilst mūsdienu valsts apmaksātās veselības aprūpes tradīcijām un praksei arī salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm. Ministrija skaidro, ka lētākie medikamenti ir patentbrīvie medikamenti, kas parādās tirgū, tiklīdz beidzies patents oriģinālajiem preparātiem - to parasti izsniedz uz 20 gadiem. Šo medikamentu sastāvā ir tā pati ārstējošā viela, kas oriģinālajos preparātos, tāpēc to terapeitiskā efektivitāte, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīga.
Lasiet pilnu rakstu saitē http://www.medicine.lv/raksti/veselibas-ministrija-neparskatis-zalu-kompensacijas-kartibu

***************************************************

Kārtība par lētāko zāļu izrakstīšanu stājās spēkā 2012. gadā. Tā Veselības ministrijā tika izstrādāta un apstiprināšanai iesniegta lielā steigā, paziņojumā norāda Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) prezidents Egils Einārs Jurševics. Pret šiem grozījumiem iebilda visi farmācijā iesaistītie - no ražotāja līdz pacientam, viņš uzsver.
"Šie noteikumi ir sevi izsmēluši un nav attaisnojami. Centieni visiem iespējamiem veidiem iegūt zemāku zāļu cenu samazina konkurenci, mazinoties zāļu ražotāju interesei par Latvijas farmācijas tirgu, un veicina ražotāju un zāļu aiziešanu no tirgus vai jaunu medikamentu nereģistrēšanu Latvijā. Tas veicina arī tā saukto paralēlo eksportu, kad zāles aizplūst uz citiem tirgiem," uzsver LPMA vadītājs.
Speciālisti norāda arī uz citu izmaiņu nepieciešamību zāļu kompensācijas sistēmā. Piemēram, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) pārstāvji uzskata, ka jānosaka ne tikai vienas references jeb lētākās zāles, bet vairākas, jo pašreizējā sistēma apdraud konkurenci un rada zāļu pieejamības risku pacientiem, ja lētākās zāles nav pieejamas.
Tāpat viņi norāda, ka kompensējamo zāļu cenu samazināšanas rezultātā ietaupītie līdzekļi netiek novirzīti jaunu, inovatīvu zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sistēmā, tādējādi tiek kavēta virzība uz pacientu efektīvāku ārstēšanu un līdzmaksājumu mazināšanu.
Vairāk lasiet (raksti ir atšķirīgi) saitēs:
http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/6581
un
http://www.medicine.lv/raksti/arstu-biedriba-rosina-izmainas-kompensejamo-zalu-izsniegsanas-kartiba
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA