Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Īrijā domā par zāļu cenu administratīvo samazināšanu
Apskatīt komentārus (0)


25.01.2012


Avots: Pētījums liecina – Īrija varētu samazināt oriģinālpreparātu cenas par 20-25% | http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/5586 | Sagatavoja Elīna Badune | Ziņu avots: www.pharmatimes.com
Īrijas valdībai prezentētā pētījumā pausts, ka zāļu cenas Īrijā izdotos samazināt par 25%, ja, veidojot jauno oriģinālmedikamentu cenas, balstītos uz zemākajām nevis vidējām cenām deviņās Eiropas Savienības (ES) valstīs.
Šobrīd Īrijā jaunu oriģinālpreparātu ražotāja cenu veido, balstoties uz šo medikamentu vidējo cenu Beļģijā, Dānijā, Francijā, Vācijā, Nīderlandē, Spānijā, Somijā, Austrijā un Lielbritānijā. Neatkarīgā Ekonomikas un sociālo pētījumu institūta ziņojumā teikts, ka Īrijai, nosakot zāļu cenu politiku, būtu jāvadās pēc zemākajām cenām šajās deviņās valstīs, kā arī – zāļu cenas būtu jāpārskata un jāatjauno ik pēc sešiem mēnešiem, nevis pēc viena līdz trīs gadiem, kā tas notiek šobrīd.
Ziņojumā arī aicināts plaša patēriņa zālēm, kam pieejami patenbrīvi analogi, cenas noteikt konkursa veidā, nevis balstoties uz oriģinālmedikamenta cenu, kā tas ir šobrīd, kā arī valsts farmācijas sistēmā apmaksāt lētāko no savstarpēji aizvietojamiem preparātiem. Šobrīd Īrijā valsts apmaksā jebkuru aptiekā izsniegto medikamentu, ko izrakstījis ārsts.
Farmaceitam būtu jāspēj aizvietot ārsta parakstīto medikamentu ar lētāku savstarpēji aizvietojamu analogu tā vietā, lai izsniegtu uz receptes izrakstīto oriģinālproduktu, kā tas tiek prasīts šobrīd, pausts ziņojumā, rosinot arī receptēs rakstīt zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu, paredzot vien konkrētus izņēmumgadījumus.
Pētījuma autori atzinīgi vērtē progresu, kas pēdējos gados Īrijā panākts zāļu apgādes izmaksu samazināšanā, taču uzskata, ka jāpaveic vēl vairāk. Zālēm šobrīd tiek tērēti aptuveni 17,5% no sabiedrības veselības budžeta, savukārt Īrijas tēriņi par medikamentiem uz vienu iedzīvotāju 2009. gadā bija starp lielākajiem OECD* dalībvalstīs.
Ziņojumā arī aicināts palielināt pacientiem pieejamās informācijas daudzumu aptiekās. Monitori pie letes varētu informēt pircējus par farmaceitiskās aprūpes jeb apkalpošanas maksu, aptiekas pakalpojumiem un uzcenojumu, kā arī par pacienta līdzmaksājumu. Šobrīd tas ir aizliegts.
Šo rekomendāciju īstenošana dzīvē ļautu ietaupīt naudu zemāku cenu dēļ, veicinātu pacientu informētību un radītu konkurētspējīgāku un uz pacientu orientētu aptieku sektoru, norāda pētījuma autori. Viņi arī vērš valdības uzmanību uz pētījuma un priekšlikumu savlaicīgumu, ņemot vērā, ka šogad beidzas termiņš valsts līgumam ar farmācijas industriju, un būtu jāievieš jauni normatīvie akti par references cenām un zāļu savstarpēju aizvietošanu.
_______
* Organisation for Economic Cooperation and Development - Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija - starpvaldību organizācija, kuras sastāvā ir 34 attīstītākā pasaules valsts, to skaitā 21 ES dalībvalsts.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA