Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
48313

Pacienta problēma – izvēles problēma
Apskatīt komentārus (0)


26.09.2014


Ar slimībām mēs vai nu samierināmies, vai cīnāmies, un galvenais ierocis cīņā ar tām bija un būs dažādi zāļu preparāti. Pateicoties tam, ka slimību lielākās daļas patoģenēze ir izpētīta visos līmeņos, sākot ar molekulāro, dažādas bioloģiski aktīvas ķīmiskās vielas tiek klīniski izmēģinātas un tiek reģistrētas kā zāles.
Farmaceitiskais bizness ir ļoti ienesīgs, jo pieprasījums ir vienmēr. Tāpēc ārstniecisko vielu tirgū ir ienākuši daudzi ražotāji un patērētājam, vai viņš to gribēja, vai nē, ir parādījusies izvēles brīvība. Uz pārpilnības fona veidojas pseidozinātniski sabiedrības uzskati. Cilvēki mājās un uz ielas apspriež medikamentus sadalot tos dārgajos un lētajos, tīrajos un netīrajos, īstajos un kontrafakta. Bet pēc tam aptiekās pērk modernas, izreklamētas tabletes un pilienus, neaizdomājoties par to iedarbības mehānisma derīgumu vai kaitīgumu.
Pēc statistikas datiem, tikai trešā daļa pacientu uzmanīgi izlasa instrukcijas. Un tikai vienam no septiņiem reģistrētajiem līdzekļiem ir komerciāli panākumi. Farmaceiti un profesionālie mediķi ne vienmēr spēj izsekot jaunumiem. Spilgta reklāma ārstu kabinetos nonāk ātrāk nekā zāļu preparātu rokasgrāmatu jaunumi.
Jaunu medikamentu izveidošanai katru dienu tiek tērēti miljoni dolāru. Pēdējo trīs-četru gadu desmitu laikā ir radītas un ieviestas plašai lietošanai veselas jaunu farmaceitisko līdzekļu klases.
Ar šķietamo daudzveidību tirgus spēj sajaukt galvu pacientiem. Tā piemēram, pastāv vairāk nekā 20 tirdzniecības marku paracetamola. Lietojot vairākus dažādu nosaukumu preparātus, pacienti dažreiz pat nenojauš, ka dzer vienas un tās pašas zāles, pie tam vēl veselībai bīstamā koncentrācijā. Tāpēc ir jāprot orientēties farmakoloģijā, jāzina plusus un mīnusus visam tam, ko ārsts parakstījis un aptiekārs ieteicis. Sen un uz neatgriešanos ir pagājuši tie laiki, ka visi ārstniecības līdzekļi pasaulē aprobežojās vienīgi ar aspirīnu, kofeīnu, kamparu un penicilīnu.
(Pēc http://lekarstva.kakmed.com  materiāliem) 




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA