Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
112652

Par svīšanu naktīs
Apskatīt komentārus (0)


03.07.2020


Avots: Portāls nra.lv | «Farmaceite skaidro 3 biežākos iemeslus svīšanai naktīs» | https://nra.lv/veseliba/316939-farmaceite-skaidro-3-biezakos-iemeslus-svisanai-naktis.htm |
Nakts svīšanai var būt dažādi cēloņi, sākot no medikamentu izraisītām blakusparādībām, līdz pat nopietnām veselības problēmām. Neregulārai svīšanai naktīs nevajadzētu būt par iemeslu bažām, tomēr, ja tas notiek bieži, ieteicams griezties pie sava ģimenes ārsta. Par izplatītākajiem nakts sviedru cēloņiem un simptomiem, kas norāda, ka laiks doties pie ārsta, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Hormonāli traucējumi un svārstības
Nakts svīšana sievietēm bieži tiek saistīta ar hormonālām svārstībām menopauzes vai perimenopauzes laikā. Pētījumi liecina, ka vairāk nekā 80 % sieviešu šajā laikā piedzīvo karstuma viļņus, kas nakts laikā izraisa pastiprinātu svīšanu. Tomēr hormonālos traucējumus var piedzīvot arī citos gadījumos - pirms menstruācijām, pubertātes vai grūtniecības laikā. Arī tādi kaitīgie ieradumi kā smēķēšana, alkohola lietošana vai liels trekna ēdiena patēriņš stimulē sviedru dziedzeru pastiprinātu darbību. Hormonu svārstības var ietekmēt ne tikai nakts miegu, bet arī emocionālo un fizisko labsajūtu, veicinot nogurumu, sliktu garastāvokli un nereti arī svara pieaugumu. Ja tiek novērots kāds no simptomiem, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas ieteiks piemērotāko ārstēšanu.

Nakts sviedri kā blakusparādība medikamentu lietošanai
Dažām zālēm svīšana naktī var izpausties kā blakusparādība. Ja nesen ir uzsākta jaunu medikamentu lietošana, kam seko pastiprināta svīšana naktīs, ir jākonsultējas ar ārstu, kas izrakstīja esošās zāles. Medikamenti, kas visbiežāk izraisa šo blakni, ir antidepresanti vai citi psihiatriskie preparāti, pretsāpju zāles, kuru sastāvā ir acetilsalicilskābe, zāles diabēta ārstēšanai, medikamenti vairogdziedzera hormonu terapijai. Apotheka farmaceite Amanda Ozoliņa uzsver - lai zāles cilvēka veselībai sniegtu maksimālu labumu, pirms to lietošanas obligāti jākonsultējas ar speciālistu - ārstu vai farmaceitu, tāpat arī izmaiņas pašsajūtā zāļu lietošanas laikā obligāti jāpārrunā ar speciālistu.

Nakts sviedri cīņā ar infekcijas slimību
Brīžos, kad ķermenis cīnās ar vīrusa vai baktēriju izraisītu infekciju, paaugstinās arī ķermeņa temperatūra, kas izraisa pastiprinātu svīšanu, īpaši naktīs. Infekcijas var būt dažādas, sākot no vieglāk pārslimojamā un veselībai ne tik bīstamā herpes vīrusa līdz pat tuberkulozei un HIV. Tāpat par iemeslu var būt dažādi hroniski iekaisumi, piemēram, bronhiālā astma - ja tiek novērots klepus, kas ir ilgāks par trīs nedēļām, obligāti jādodas pie ārsta.

Dažreiz pie vainas var būt arī nopietnākas saslimšanas, piemēram, miega apnoja, onkoloģiskas slimības vai tādas neiroloģiskas saslimšanas kā insults. Tāpēc, ja nakts svīšana tiek novērota regulāri, nekavējoties jādodas pie ārsta. Savukārt gadījumos, kad nakts svīšana izpaužas reti un netiek novēroti citi simptomi, farmaceite iesaka vienkāršus padomus, kā samazināt svīšanu un uzlabot naktsmieru.
Ja ir iespēja, siltajos mēnešos gulēt pie atvērta loga. Tad, kad tas nav iespējams, ieteicams pirms gulētiešanas izvēdināt guļamistabu. Pētījumi rāda, ka piemērotākā temperatūra gulēšanai ir 18 grādi pēc Celsija.
Izvēlēties sezonai piemērotu nakts un gultas veļu - vēlams no dabiska un elpojoša materiāla.
Pirms gulētiešanas neēst asus, sāļus, piparotus, kalorijām bagātus ēdienus un nelietot alkoholiskus dzērienus, jo tie ne tikai veicina svīšanu, bet pastiprina arī sviedru aromātu.
Laiku fiziskām aktivitātēm ieplānot dienas pirmajā pusē, jo aktīva sportošana tieši pirms gulēšanas var veicināt pastiprinātu sviedru izdalīšanos arī naktī.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA