Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

                                 10 SVARĪGĀKIE FAKTI par HIV un AIDS
   

 Teksts pārskatīts 2018. gada 19. augustā

          
1. HIV inficē limfocītus-helperus jeb līdzētājšūnas, kas regulē imūnsistēmas atbildes reakciju. Šo šūnu bojāeja noved pie imunitātes deregulācijas – to pārmērīgas aktivitātes un vienlaikus nespējas fokusēties uz patogēnajiem mikroorganismiem.
2. Pirmajās inficēšanās nedēļās HIV dod triecienu pa imūnsistēmu, bet imunitātes traucējumu simptomi parādās vidēji pēc astoņiem gadiem iegūta imūndeficīta sindroma (AIDS) veidā. Tas notiek, kad imūnsistēma, līdz tam drudžaini aizpildot limfocītu-helperu zaudējumu, novājinās un zaudē cīņā ar vīrusu.
3. HIV pieder retrovīrusu saimei, lentivīrusu dzimtai. HIV daļiņas satur genomu divu RNS kopiju izskatā, kuras vīruss, iekļūstot šūnā, pārvērš par DNS. Šis DNS iekārtojas kā vīruss saimnieka šūnu DNS un tur paliek līdz šūnas nāvei.
4. Lentivīrusi pastāv jau miljoniem gadu un tie tika atrasti trušiem, kaķiem, zirgiem un virknei Āfrikas pērtiķu. Cilvēku populācijā HIV nokļuva no pērtiķiem aptuveni pirms 100 gadiem Rietumāfrikā.
5. HIV nodod ar inficētām asinīm, tostarp seksa laikā vai māte bērnam dzemdībās. Sadzīviskās situācijās, skūpstoties, iekožot vai sarokojoties HIV netiek nodots. Arī odi, utis, ērces, blusas, blaktis ar šo vīrusu neinficē. 
6. Pats izplatītākais veids, kā seksa laikā izsargāties no inficēšanās ar HIV, ir prezervatīva izmantošana. Lai novērstu inficēšanos ar HIV, pēdējos gados ļoti cerīgus rezultātus devusi pirmsekspozīcijas profilakse - medikamentu lietošana pastavīgi vai pirms seksa.
7. Ir izstrādāti vairāk nekā 30 medikamenti, kas spēj apturēt HIV replikāciju (tas ir vairāk nekā jebkuram citam vīrusam). Zāles samazina vīrusa daudzumu asinīs līdz nenosakāmam
līmenim un novērš AIDS. Tāpat zāles ļauj novērst vīrusa nodošanu no mātes bērnam dzemdību laikā. Ir pierādīts, ka inficēšanās ar HIV nenotiek, ja vīrusu slodze, lietojot antiretrovīrusu terapiju, ir nenosakāmā līmenī. Efektīva antiretrovīrusu terapija pārtrauc infekcijas tālāknodošanu.
8. Iekārtojies šūnas DNS, HIV dažkārt pāriet latentā formā, kas sevi nekādi neatklāj, tādēļ ne imūnsistēma, ne zāles nevar uz to iedarboties. Šādā formā HIV var eksistēt vairākus gadu desmitus. Latento vīrusu dēļ zāles pret HIV nākas lietot visu mūžu. Pārtraucot lietot zāles, organismā cilvēka vīruss „iziet” no latentās formas, un slimība attīstās atkal.
9. HIV ir ļoti elastīgs ģenētiskajā ziņā, tādēļ spēj izvairīties no imūnsistēmas atbildes reakcijas, kā arī ir noturīgs pret zālēm. Lai novērstu noturību pret zālēm, ārstējoties tās lieto trīs vienlaikus. Šobrīd parādās un jau tiek pielietotas arī div
u zāļu efektīvas kombinācijas. 
10. Pasaulē 37 miljoni cilvēku dzīvo ar HIV
. Kaut ir panākts milzīgs progress, lai novērstu HIV infekcijas izplatību (daudzās valstīs infekcijas izplatībai ir kritums) un ārstētu AIDS (22 miljoni cilvēku saņem zāles), katru gadu 1 miljons HIV pozitīvo cilvēku mirst.