Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

                    Galvenie jautājumi par cilvēka aknām

Aknas – tas ir pats lielākais iekšējais orgāns, kurš aizņem vēdera dobuma lielu daļu. Miljardi aknu šūnu nepārtraukti veic dažādas funkcijas, lai nodrošinātu organisma iekšējās vides tīrību un pastāvību.
Viena no svarīgākajām funkcijām ir dezintoksikācija. Tā notiek līdzīgi kā norisinās sarežģīts ražošanas process ķīmiskajā kombinātā, kur no sākotnējiem produktiem iegūst citas vielas ar citām īpašībām.
Aknu galvenais uzdevums ir: neielaist indīgas, citiem orgāniem bīstamas vielas kopīgajā asinsritē. Diennakts laikā aknas izfiltrē asinis 300-400 reizes! Katru dienu mūsu aknas varonīgi cīnās ar milzīgu daudzumu indīgu vielu. Tām ir jācīnās ar tādām lietām kā spirts, zāles, pārtikas krāsvielas un konservanti, mikrobu toksīni, vīrusi, izplūdes gāzes, smagie metāli. Tādā veidā aknu šūnas darbojas uz savu iespēju robežas. Tajās sakrājas indes un toksīni, kas noved pie šo šūnu bojāejas vai izraisa vēzi.
Bieži nākas dzirdēt: „Ar manām aknām viss ir kārtībā: man tās nesāp”. Aknas tiešām nesāp. Nevienam. Aknu iekšpusē nav nervu galu, tāpēc mēs nejūtam, ka tās ir saslimušas. Ja aknas ir palielinātas, mēs jūtam vienīgi smagumu un diskomfortu.
Sāpes labajos sānos liecina par problēmām ar žultspūsli vai aizkuņģa dziedzeri. Aknas cieš un klusē pat tad, kad sāk sabrukt!
Liela daļa slimību ir saistītas ar aknu darbības traucējumiem, jo aknas ir visdaudzfunkcionālākais orgāns, „dzīvības fabrika”, „organisma galvenā ķīmijas laboratorija”.
Arī imūnsistēmas darbība, tātad organisma spēja pretoties slimībām un infekcijām ir atkarīga no aknām. Mūsu skaistums un jaunība tāpat ir ciešā sakarā ar aknu darbību. Daba, uzlikdama aknām milzīgu atbildību, nevarēja paredzēt kāda liela slodze būs jānes aknām mūsdienās. 80% cilvēku jau 40 gadu vecumā puse aknu šūnu ir „piepildīta” ar kaitīgām vielām un nav dzīvotspējīga. Ārējās aknu slimību pazīmes parādās vēlu.
Lai novērtētu jūsu aknu stāvokli, uzdodiet sev sekojošus jautājumus. Katra atbilde „JĀ” nozīmē, ka jums laiks padomāt par savu veselību.
1.Jūsu sejas krāsa varēja būt labāka?
2.Pēdējā laikā jūsu āda ir kļuvusi sausa vai, gluži otrādi, pārāk taukaina?
3.Acu baltumi ir dzeltenīgi?
4.Jūs jūtat smagumu labajā paribē?
5.Jūs esat pamanījuši sejas ādas piesarkumu?
6.Vai jums nav ādas niezes?
7.Uz sejas parādījušās asinsvadu zvaigznītes un/vai pigmenta plankumi?
8.Jūs uztrauc smagums labajā paribē?
9.Mati ātri taukojas, parādījušās blaugznas?
10.Nevarat tikt vaļā no pumpām?
11.Slikti panesat treknu ēdienu?
12.Jums pampst kājas?
13.Jums ir liekais svars un/vai celulīts?
14.Nesen jūs esat saņēmuši zāļu terapijas kursu?
15.Uz jūsu mēles ir dzelteni aplikumi?
16.Jums ir aveņkrāsas mēle? Vai uz mēles ir koši sarkanas kārpiņas?
17.Jūs ātri nogurstat, esat viegli aizkaitināmi?
18.Jums ir slikta apetīte?
19.Mutē visu laiku jūtat rūgtu garšu?
20.Jums ir nosliece uz alerģiju?
21.Jūsu nagi ir sākuši slāņoties un mainījuši formu?
22.Jūs bieži slimojiet ar saaukstēšanās slimībām un sēnīšu infekcijām?
Aknas „bloķējošo” toksīnu avoti:
1.Apkārtējā atmosfēra
Benzīna tvaiki, izplūdes gāzes, darva un smagie metāli( kadmijs, svins, dzīvsudrabs) izraisa aknu cirozi vai aknu vēzi.
2.Smēķēšana
Darva, kas nonāk asinīs ar cigarešu dūmiem, nosēžas aknu šūnās, kļūstot par kancerogēniem brīvajiem radikāļiem. Izraisa aknu šūnu bojāeju (cirozi) un aknu vēzi.
3.Alkohols
Pat nelielu alkohola devu lietošana, piemēram, divas glāzītes degvīna vai viena pudele stiprā alus noved pie toksisko etilspirta sabrukšanas produktu uzkrāšanās aknās. Tiek traucēta žults veidošanās, kas izraisa akmeņu parādīšanos žultsceļos.
4.Pārtika
Trekni, cepti, žāvēti, marinēti ēdieni, tāpat arī krāsvielas, konservanti un nitrāti izraisa toksisku un kancerogēnu vielu uzkrāšanos aknu šūnās. Tas noved pie izmaiņām aknu šūnās, to bojāejas, akmeņu veidošanās aknās un žultspūslī.
5.Zāļu lietošana
Pārslogotas, ar toksīniem nobloķētas aknas zaudē normālu žults veidošanas spēju. Rezultātā veidojas žultsakmeņi aknu žultsceļos un žultspūslī. Žultsakmeņu slimība – bieži sastopama saslimšana: 10-15% no attīstīto valstu iedzīvotājiem, katra piektā sieviete un katrs desmitais vīrietis cieš no tās. Biežuma ziņā žultspūšļa operācijas ieņem otro vietu pēc apendicīta operācijām.
Kāpēc veidojas žultsakmeņi?
Vesela cilvēka žultī atrodas žultsskābes un holesterīns. Holesterīns – tie ir tauki, kurus izstrādā aknas un kas tiek uzsūkti no zarnu trakta. Žultsskābes veicina holesterīna izšķīšanu un izvadīšanu ar žulti. Ja ir traucēts līdzsvars starp holesterīna saturu un žultsskābju daudzumu, holesterīna ir pārāk daudz, vai žultsskābju pārāk maz, tad no liekā holesterīna uz žultspūšļa iekšējā apvalka veidojas un aug akmeņi.
Vēlāk žultsceļos un žultspūslī nokļūst baktērijas un vīrusi, sākas to sieniņu iekaisums, kas izraisa ķirurģiskas operācijas nepieciešamību, lai izvairītos no iekaisušo audu plīsuma un peritonīta.

                                                  Draudi aknu veselībai

Pārpublicējums | http://zinas.nra.lv/spec/gimenes-aptieka/ | “Ģimenes aptieku” speciāliste Rudīte Fomičeva | Draudi aknu veselībai | Ģimenes aptieka - Ieklausies farmaceita padomā! |
Aknas ir viens no cilvēka svarīgākajiem orgāniem, jo nodrošina vielmaiņas procesus, izstrādā dabīgos antihistamīnus, kas uztur augstā līmenī organisma imūnsistēmu, sintezē žulti un holesterīnu, kā arī darbojas kā intoksikācijas līmeņa neitralizētājs.
Atšķirībā no citiem orgāniem (piemēram, plaušām un nierēm) aknas nav pāra orgāns, tāpēc tās jo īpaši jāsaudzē. Ja bez tādiem orgāniem kā liesa cilvēks var dzīvot, tad bez aknām tas nav iespējams.
Nepilnvērtīgs uzturs
Nepilnvērtīga uztura uzņemšana rada būtisku pārslodzi aknām, kas tālāk uzņemto barību pārveido cilvēka organismam nepieciešamā formā.
Aknās tiek sintezēti tauki, ogļhidrāti un olbaltumvielas. Piemēram, fruktoze un galaktoze (ogļhidrāti) aknās tiek pārveidotas organismam derīgā formā – glikozē, kas tālāk tiek piegādāta visām organisma šūnām.
Aknās tiek sintezēts un uzkrāts arī glikoigēns, kas enerģijas krīzes apstākļos atkal tiek sašķelts glikozē. Tādējādi tiek nodrošināts normāls glikozes līmenis asinīs gan uzreiz pēc ēšanas, gan ēdienreižu starplaikos. Tikpat sarežģīti un kompleksi procesi aknās norisinās arī tauku un olbaltumvielu pārstrādē.
Aknas ir arī vitamīnu aktīvo formu veidošanas un uzkrāšanas vieta, kā arī minerālvielu un mikroelementu krātuve. Turklāt aknu uzdevums ir padarīt nekaitīgas ar pārtiku uzņemtās un organisma vielmaiņas procesos radušās bīstamās vielas.
Aknām „nepatīk” retas un pārlieku lielas maltītes, trekns un rafinētiem produktiem pārbagāts uzturs, pārāk sāļi, asi un cepti ēdieni, alkohols lielās devās, produkti ar ķīmiskām vielām, medikamenti un mazkustīgs dzīvesveids.
Ilgstošu nelabvēlīgu faktoru ietekmē aknu šūnās pastiprināti uzkrājas tauki, kas var aizņemt līdz pat 50% no aknu šūnu apjoma un ievērojami apgrūtināt aknu šūnu funkcijas. Šādu stāvokli sauc par taukaino hepatozi. Mazinoties nelabvēlīgo faktoru ietekmei, aknas ir spējīgas stāvokli normalizēt, bet, ja aknu audu vietā sāk veidoties saistaudi, tad process ir neatgriezenisks un rodas aknu ciroze.
Kontracepcijas līdzekļu lietošana
Kontracepcijai lietojamie līdzekļi satur sieviešu dzimumhormonu atvasinājumus, turklāt parasti tos lieto diezgan lielās devās un ilgstoši. Pēdējo gadu laikā zāļu radītāji un ražotāji mēģina mazināt šo preparātu nevēlamās blaknes, tai skaitā negatīvo ietekmi uz aknām, kurās šie hormonpreparāti metabolizējas (noārdās). Tomēr aizvien tiek ziņots par aknu bojājumiem, kas izpaužas kā aknu šūnu bojāeja, žults atteces traucējumi, retāk – iekaisuma procesi aknās, kas radušies hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas rezultātā.
Klīniskie simptomi - nelabums, vemšana, ēstgribas pasliktināšanās, dzelte, ādas nieze, aknu palielināšanās - dažkārt mēdz parādīties pēc divām nedēļām, bet lielākoties pēc vairākiem mēnešiem, kopš uzsākta kontracepcijas līdzekļu lietošana.
Pārtraucot kontracepcijas preparātu lietošanu, patoloģiskais process aknās dažu nedēļu laikā mazinās, līdz tas apstājas. Sievietēm, kurām jau ir kāds aknu bojājums, lietojot kontracepcijas līdzekļus, jābūt īpaši uzmanīgām.
Alkohols un smēķēšana
Viens no visizplatītākajiem aknu bojājuma iemesliem ir alkohola lietošana un smēķēšana. Alkohola lietošana rada lielu slogu aknu dezintoksikācijas (atindēšanas) funkcijai, jo 80-95% etanola noārdās vai arī sadeg pilnīgi, oksidējoties par acetaldehīdu un etiķskābi, kas pēc tam iesaistās tālākos vielmaiņas procesos organismā.
Ir izpētīts, ka etanola galvenais vielmaiņas starpprodukts acetaldehīds stimulē perifēro asinsvadu paplašināšanos. Alkohola pārmērīga lietošana izraisa arī aknu šūnu izmaiņas, iekaisumus aknās (alkohola hepatīts), tauku uzkrāšanos aknu šūnās (taukainā hepatoze), saistaudu veidošanos aknu šūnu vietā un visbeidzot aknu cirozi.
Kā aknu „ienaidnieks” ir uzskatāma arī smēķēšana. Darva, kas nonāk asinīs ar cigarešu dūmiem, nokļūst arī aknu šūnās. Savukārt tās „atindēšanas” rezultātā, ko uzņemas aknu detoksikācijas sistēmas, veidojas kancerogēnas vielas un brīvie radikāļi. Pēdējo toksiskā iedarbība ir visai labi zināma – rada dabīgo antioksidantu deficītu gan aknās, gan visā organismā.
Otrā tipa cukura diabēts
Otrā tipa cukura diabētam raksturīga glikozes (cukura) līmeņa paaugstināšanās asinīs insulīna biopieejamības traucējumu dēļ (traucēta pieejamība šūnām, audiem un orgāniem, kuros notiek ogļhidrātu vielmaiņa).
Kādēļ insulīns nenonāk šūnās, kurās notiek glikozes noārdīšanās? Pastāv uzskats, ka insulīns kļūst neefektīvs, jo ir izmainīta šūnu membrānu struktūra un caurlaidība un insulīna receptoru aparāts tajās. Tas savukārt veicina 2.tipa cukura diabētu un iespējamus aknu bojājumus.
2.tipa cukura diabēta attīstību veicina arī aptaukošanās, ilgstošs stress, kā arī ģenētiskie faktori. Interesanti, ka šie paši faktori nereti ir arī aknu audu bojājumu izraisītāji.
Lai gan 2.tipa cukura diabēta gadījumā pacientam ilgstoši var nebūt nekādu sūdzību, tomēr, parādoties tieksmei aptaukoties, dzīvojot un strādājot stresa apstākļos, katram cilvēkam būtu jāpievērš uzmanība savam veselības stāvoklim un jākonsultējas ar ārstu.
Vīrusi
Vēl viens no aknu apdraudējumiem ir dažādi vīrusi. Vīrusi izraisa aknu slimības, piemēram, hepatītu, kas ir aknu iekaisums un izsauc aknu šūnu bojājumus vai pat bojāeju. Galvenie hepatītu izraisošie vīrusi ir A, B, C, D, E un TT hepatīta vīrusi, tomēr hepatītu var izraisīt arī citi - vairāk nekā četrdesmit vīrusi – herpesvīrusi, adenovīrusi, enterovīrusi u.c.
Vīrushepatīts var būt akūts un hronisks, ja simptomi saglabājas ilgāk par sešiem mēnešiem. Hroniski vīrushepatīti var attīstīties gadiem, savukārt akūts hepatīts parasti sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Raksturīgākie no tiem - dzelte, muskuļu un locītavu sāpes, paaugstināta temperatūra, slikta dūša, nelabums, vemšana un ēstgribas zudums.
Līdzīgi simptomi var būt arī citas izcelsmes hepatītu un slimību gadījumos, tāpēc pacientam obligāti jāvēršas pie ārsta, lai precizētu slimības diagnozi un ārstēšanās taktiku, pretējā gadījumā vīrusa attīstība aknās var novest pie aknu cirozes vai aknu vēža.