AKTUALITĀTES
   
53311

A. god. Veselības ministram, G. Beleviča kungam
Apskatīt komentārus (0)


22.03.2015


Augstā saslimstība ar MR TB Eiropas Reģionā ir nopietns pārrobežu drauds. Šīs formas TB ārstēšana ir laikietpilpīgāka un dārgāka, tādēļ ir nepieciešama steidzama un koordinēta rīcība reģionālā līmenī slimības izplatības ierobežošanai. Eiropas Reģionā ir reģistrēta ceturtdaļa no MR TB saslimšanas gadījumiem globāli ar augstākajiem zāļu rezistences rādītājiem starp pirmreizējiem TB gadījumiem. 15 no 27 PVO augstas MR TB saslimstības valstīm atrodas Austrumeiropā un Centrālāzijā, tāpat arī mūsu reģionā ir zemākie MR TB ārstēšanas rezultātu rādītāji pasaulē.

Finanšu resursi un medicīniskā pieeja nav pietiekoši, lai apkarotu zāļu rezistences uzliesmojumu. Daudzi no ārējiem donoriem, kuri ir nodrošinājuši ārkārtīgi lielu finansiālu atbalstu, lai apkarotu TB, MR TB un arī HIV Austrumeiropā, norāda uz sava atbalsta pārtraukšanu reģionā. Mūsu reģions ir kļuvis pārāk, bagāts, lai saņemtu ārējo atbalstu. Piemēram, Globālais Fonds AIDS, TB un Malārijas apkarošanai pārdalīs savus resursus uz vidēja līmeņa ienākumu valstīm. Šo resursu trūkums būs postošs sabiedrībām, kas cieš no šīs slimības.

Latvija neapšaubāmi ir sasniegusi augstu efektivitāti TB un MR TB apkarošanā, sākot no 1998. gada, ar saslimstību 74 / 100 000 iedzīvotāju 1998. gadā uz 36 / 100 000 iedzīvotāju 2013. gadā un samazinot MR TB 5 reizes. Tomēr, nelabvēlīga tendence kopš 2000. gada ir TB/HIV gadījumu skaita palielināšanās, tāpat pieaug zāļu rezistences rādītāji (ekstensīva rezistence), kuru ar pieejamiem medikamentiem nevar izārstēt. Šādā situācija nepieciešams ieviest jaunas diagnostikas metodes, medikamentus un ārstēšanas režīmus, kas ir efektīvi, bet ļoti dārgi un tāpēc ne vienmēr pieejami.

Vēršoties pret šīm problēmām, Latvijas Valdība Eiropas Savienības prezidentūras ietvaros 2015. gada 31. martā Rīgā organizē pirmo Austrumu Partnerības sanāksmi TB jautājumos. Šī sanāksme ir nebijusi iespēja Latvijai, ES dalībvalstīm, kā arī Austrumu Partnerības valstīm apvienoties koordinētai rīcībai, lai nodrošinātu nacionālo TB programmu ilgtspējīgu darbību TB epidēmijas izskaušanu mūsu reģionā. Sadarbojoties Veselības, Finanšu un Sociālās labklājības ministriem ir iespējams panākt TB un MR TB izplatības ierobežošanu mūsu reģionā un turpmākajos gados tādejādi izglābt miljoniem cilvēku dzīvību.

Kā pilsoniskās sabiedrības organizācijas pārstāvji, kas darbojās TB profilakses jautājumos Latvijā, mēs aicinām Jūs piedalīties šajā sanāksmē un nodrošināt stingru Latvijas atbalstu cīņai ar šo slimību, sadarbībā ar ES un Austrumu Partnerības valstīm. 

 


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv