AKTUALITĀTES
   
25880

Daudz jautājumu AIDS uzticības tālrunim...
Apskatīt komentārus (0)


21.08.2012


 

2012.gada 21.augustā | Inficēšanās ar HIV joprojām aktuāla; AIDS uzticības tālruni biežāk izmanto saslimušo tuvinieki | http://lic.gov.lv/docs/268/par%20hiv%20aktualitates.pdf
Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs dati liecina, ka līdz 1.augustam stacionāra uzskaitē ir 3734 ar HIV inficētu cilvēku un 1144 pacientu, kuriem slimība sasniegusi AIDS stadiju.
„Šā gada 6 mēnešos Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs” reģistrēti 140 jauni inficēšanās gadījumi ar HIV (iepretim 2011.gada analogā periodā reģistrētajiem 121 gadījumam), šogad konstatēti 67 jauni saslimšanas gadījumi AIDS stadijā, no HIV/AIDS šogad miruši jau 36 cilvēki”, informē HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste - infektoloģe Inga Januškeviča. Skumjo statistiku papildina fakts - līdz 2012.gada 1.augustam reģistrēti 44 ar HIV inficēti mazuļi, no tiem 5 miruši.
Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā antiretrovirālo terapiju saņem 618 pacienti, tostarp 28 bērni. Kopumā ārstēšanu šā gada četros mēnešos saņem par 33 cilvēkiem vairāk nekā pērn šajā pat laika periodā.
HIV/AIDS ambulatorās nodaļas uzskaitē, kā liecina statistika līdz 1.augustam, ir 3734 pacienti. Uzskaitē esošo pacientu veselības stāvoklis tiek sistemātiski uzraudzīts, lai nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanu. Latvijā kopumā līdz 2012.gada 1.jūlijam reģistrēti 5357 saslimušie ar HIV infekciju.
Inga Januškeviča: ”HIV un AIDS ir viena no mūsdienu postošākajām slimībām. Ar katru gadu saslimušo skaits pieaug. Ja cilvēkam agrīni atklāj HIV infekciju, ja HIV inficētais cilvēks savlaicīgi apmeklē ārstu-infektologu, regulāri kontrolē savu veselības stāvokli, seko ārsta norādījumiem, nepieciešamības gadījumā uzsāk un kārtīgi lieto HIV zāles, tad neattīstās HIV infekcijas vēlīnā stadija AIDS un dzīvildze ievērojami pieaug”.
Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārs Latvijas Infektoloģijas centra AIDS uzticības tālruni šogad izmantojuši aptuveni 100 iedzīvotāju, no kuriem medicīniski padomi bija nepieciešami vairāk nekā trešdaļai. Teju divas trešdaļas zvanītāju bija nobažījušies par savu radinieku, kuriem atklāta saslimšana ar HIV infekciju, veselības stāvokli - ārstēšanas iespējām, jaunākajiem medikamentiem, psiholoģiskās palīdzības iespējām, un, kā rīkoties situācijās, ja saslimušajam uznāk depresija. Daudzi zvanītāji interesējās par inficēšanās apdraudējumu pārējiem ģimenes locekļiem.
Medicīniska rakstura konsultācijas telefoniski bijušas nepieciešamas iedzīvotājiem no visas Latvijas. Zvani saņemti no Rīgas, Jūrmalas, Ogres, Jelgavas, Daugavpils, Olaines, Cēsīm un citām pilsētām. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki zvana pat naktī, ja saslimušajam izveidojusies medicīniskas vai sociālas dabas krīzes situācija.
Cilvēki ir zvanījuši arī no ārvalstīm, kur strādā saslimušā radinieki, lai uzzinātu par jaunākajām zālēm, kādas HIV ārstēšanai ir pieejamas citviet pasaulē, un, vai tās palīdzētu konkrētā situācijā.
Par uzticības tālruņa lietderību liecina tas, ka cilvēki atzinīgi novērtē iespējas saņemt medicīniskus un praktiskus padomus arī ārpus ārstu darba laika, arī brīvdienās un svētku dienās. Stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs darbojas AIDS diennakts uzticības tālrunis 67543777, kur var uzzināt vairāk par HIV / AIDS infekciju un ar to saistītiem jautājumiem. Pašiem saslimušajiem bijuši nepieciešami ārstu padomi galvenokārt par jautājumiem, kas saistīti ar medikamentu lietošanu, kā rīkoties, ja līdztekus atklātajai infekcijai parādās dažādas blakusparādības - paaugstinās temperatūra, asinsspiediens, ir stipras galvassāpes. Saslimušie interesējas par jaunākajiem medikamentiem HIV infekcijas ārstēšanā. „Izlasot internetā jelkādu ziņu, ka ir atklātas jaunas ārstniecības zāles, kas varētu veicināt ārstēšanos no HIV, tūlīt mediķiem zvana gan saslimušie, gan viņu tuvinieki, lai vairāk uzzinātu par šiem medikamentiem un to ienākšanu Latvijas ārstniecības apritē ”, stāsta HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste - infektoloģe Inga Januškeviča.
Daudz jautājumu AIDS uzticības tālrunim saistīti ar HIV/AIDS ārstēšanās izmaksām un pieejamām zālēm. Inga Januškeviča: „Latvijā ir iespēja par valsts līdzekļiem saņemt zāles HIV ārstēšanai, kas reģistrētas Eiropas Savienībā. Latvijā specifiskā HIV ārstēšana – antiretrovirālā terapija (ART) – tiek nodrošināta par valsts budžeta līdzekļiem, un medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Taču diemžēl pacienti dažkārt nepietiekami novērtē zāļu lietošanas nozīmīgumu. Ne visi ievēro stingru režīmu medikamentu lietošanā, bet neregulāra zāļu lietošana draud ar vīrusa pielāgošanos zālēm (attīstās HIV vīrusa rezistence pret HIV zālēm) un tad tās vairs nepalīdz. Rezultātā - turpmākais ārstniecības process kļūst sarežģītāks un dārgāks”.

 

 


 

 

 


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv