Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
25250

Hepatīta dienas pasākums: "Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu" (papildināts ar ziņu par rīdzinieku aptauju)
Apskatīt komentārus (0)


25.07.2012


Avots: NRA.lv | Hepatīta dienā plāno sasniegt Ginesa rekordu: "Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu" | Vērmanes dārzā sestdien, 28. jūlijā, atzīmējot Vispasaules Hepatīta dienu, plānots sasniegt Ginesa rekordu | http://nra.lv/latvija/veseliba/76419-hepatita-diena-plano-sasniegt-ginesa-rekordu-neredzi-launu-nedzirdi-launu-neruna-launu.htm

Ginesa rekordu plānots sasniegt visā pasaulē - diennakts garumā pēc iespējas vairāk pasaules valstīs tiek organizēta aktivitāte, kuras laikā cilvēki aicināti fotografēties, attēlojot trīs dažādas darbības "Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu!".
Pasākums Vērmanes dārzā sāksies plkst. 12.00, un tajā aicināts piedalīties ikviens, kas vēlas atbalstīt cilvēkus, kuri ir saslimuši ar C hepatītu, un aktualizēt problēmu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā.
"Mēs piedalīsimies pasaules rekorda sasniegšanā, veidojot fotogrāfiju sēriju, kas balstīta uz Austrumu parunu par trīs viedajiem mērkaķēniem - Mizaru, kurš rokām aizsedzis acis neredz ļaunu, Kikazaru, kurš aizsedzis ausis, lai nedzirdētu ļaunu, un Iwazaru, kurš aizsedzis muti, lai nerunātu ļaunu," stāsta biedrības vadītāja Olita Mengote.
Viņa uzsver, ka statistika par saslimušajiem ar C hepatītu ir graujoša - katrs 53.iedzīvotājs Latvijā ir inficēts ar C hepatītu. Pasaules mērogā situācija ir vēl satraucošāka - katru 12 pasaules iedzīvotāju varētu būt skārusi šī grūti pamanāmā infekcija.
Arī Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle uzsver, ka, ja no B hepatīta var izvairīties, pret to vakcinējoties, tad pret C hepatītu vakcīna joprojām nav atklāta.
"Inficēšanās ar C hepatītu notiek, saskaroties ar inficētām asinīm. Tā ir slimība, ar ko var inficēties pavisam vienkārši - paņemot cita manikīra šķērītes, cita skuvekli, cita zobu birstīti, lietas, uz kurām var būt inficēta cilvēka asins mikrodaļiņas, kas ar aci nav saskatāmas. Tā ir infekcija, kas izplatās tikai ar asinīm, vīruss cilvēkā var nonākt medicīniskas manipulācijas laikā, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti," norāda mediķe.
Viņa atgādina, ka C hepatīts 90% gadījumu attīstās lēnām, bet hronisks hepatīts jau 15-20 gadu laikā var pārtapt par aknu cirozi, kuras ārstēšanai nepieciešama aknu transplantācija. 

***************************************************

Avots: NRA.lv | Vairums cilvēku nezina kā notiek inficēšanās ar C hepatītu un kā sevi pasargāt | http://nra.lv/latvija/veseliba/76577-vairums-cilveku-nezina-ka-notiek-inficesanas-ar-c-hepatitu-un-ka-sevi-pasargat.htm
Hepatīta biedrība veikusi aptauju - vai cilvēki zina, kā var inficēties ar C vīrushepatītu. "Fakti ir šokējoši - vairums aptaujāto nezina, kā pasargāt savu veselību no ļaunas infekcijas- C vīrushepatīta", stāsta hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote. O.Mengote informē, ka aptaujāti vairāk nekā 350 cilvēki Rīgā. Aptaujai bija izvēlēts tikai viens jautājums - "vai Tu zini, kā var inficēties ar c hepatītu?"
Aptaujas rezultāti rāda, ka 57% - vairāk nekā puse - uz šo jautājumu nevarēja atbildēt, tāpat pārsvarā kļūdaini tika norādīts, ka C hepatīts ir tā dēvētā " netīro roku slimība" (tautas valodā tā gan tiek dēvēts A hepatīts). 21% respondentu kā inficēšanās avotu ar C hepatītu nosauca "nedrošas" seksuālās attiecības, 12% - zināja, ka inficēties var veicot medicīniskas manipulācijas, tetovējumus, manikīru ar nesteriliem instrumentiem. 10% aptaujāto visai precīzi nosauca inficēšanās iemeslus un zināja teikt, kā izsargāties no saslimšanas ar C hepatītu. Šajā grupā ietilpst cilvēki, kuru zināšanu pamatā ir konkrēta saskarsme ar šīs infekcijas skartu cilvēku - radu vai paziņu lokā.
Hepatīta biedrība aptaujas rādītājus lūdza komentēt Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs galvenajai ārstei, profesorei Baibai Rozentālei.
Profesore Baiba Rozentāle: "Aptauja pēc būtības apliecina to, ko par C hepatīta izplatību pasaulē saka Starptautiskās Hepatīta Alianses veiktie pētījumi - lai gan šīs infekcijas izplatība ir lielāka nekā HIV izplatība, tomēr sabiedrības informētība par hepatītu ir negaidīti maza un par saslimstību bieži nezina arī paši inficētie. Starptautiskā Hepatīta Alianse aprēķinājusi, ka pasaulē 1 no 12 iedzīvotājiem dzīvo ar hronisku vai akūtu B vai C hepatītu, kas skāruši vairāk nekā 170 miljonus cilvēku pasaulē, tajā skaitā 9 miljonus Eiropā. Hepatīts ir pasaules mediķu un sabiedrības redzeslokā".
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA