Latvijā ir par trešo daļu HIV inficēto vairāk, nekā uzrāda statistika
Apskatīt komentārus (1)
19.10.2018
Avots: NRA.lv | Inga Paparde | «Pētnieki: Cilvēku ar HIV par trešdaļu vairāk» | https://nra.lv/veseliba/261157-petnieki-cilveku-ar-hiv-par-tresdalu-vairak.htm |
HIV/AIDS ir saslimšana, ko cilvēks visbiežāk uzreiz neatpazīst un nepamana, no inficēšanās brīža līdz slimības pirmajām izpausmēm var paiet pat desmit gadu. Matemātiski modelējot, cik Latvijā varētu būt cilvēku, kuriem ir HIV, bet kuri par savu diagnozi nav informēti, pētnieki noskaidrojuši, ka Latvijā ir vismaz par trešo daļu HIV inficēto vairāk, nekā uzrāda oficiālā statistika.
Starptautisko projektu, kas uzsākts 2015. gadā, īstenojusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar dalīborganizācijām no Francijas, Beļģijas un Igaunijas. Ar pētījuma rezultātiem, kas aptver patieso HIV izplatību Latvijā un infekcijas jaunākās identificēšanas pieejas, pētnieki iepazīstinās šodien, taču jau ir zināmi pirmie secinājumi. Projekta zinātniskā vadītāja, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte norāda, ka, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, Latvija HIV infekcijas un AIDS gadījumu ziņā ir Eiropas Savienības «līdere», pērn šajā negatīvajā statistikā pārspējot Igauniju. Latvijā pagājušajā gadā bija 371 jauns reģistrēts HIV gadījums, Igaunijā - 219, bet Lietuvā - 263. Turklāt Igaunijā katru gadu jaunatklāto gadījumu skaits samazinās, ko skaidro ar labo profilakses pasākumu klāstu, savukārt Lietuvā notiek straujš kāpums. Latvijā zemākais skaits HIV inficēto reģistrēts 2009. un 2010. gadā, savukārt tagad ar katru gadu jaunatklāto gadījumu skaits pieaug. Kopumā Latvijā līdz šim HIV atklāts 7472 cilvēkiem, bet miruši 1978 cilvēki. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā šā gada 1. jūlijā dzīvoja 5576 personas, kurām diagnosticēta HIV infekcija, taču reālais inficēto iedzīvotāju skaits, kā noskaidrots pētījumā, kurā izmantotas matemātiskās modelēšanas metodes, ir par 34 procentiem lielāks - tātad reāli valstī dzīvo vairāk nekā 7400 inficētu cilvēku jeb aptuveni četras personas uz katriem 1000 iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka Latvijā ir aptuveni 1800 personu, kurām ir HIV, bet kuras par savu diagnozi nav informētas. Analizējot proporcionāli, no 1800 personām, kuras par savu diagnozi vēl nezina, 50 procentu vīrusu guvušas tieši heteroseksuālu dzimumsakaru ceļā, bet 35 procenti - lietojot nesterilus priekšmetus narkotiku injicēšanai, 15 procentos gadījumu - homoseksuālu dzimumsakaru ceļā. Latvijā veikts vēl viens pilotprojekts rezultātiem, kurā pirmo reizi izmantota inovatīva HIV testēšanas metode - mutes dobuma sekrēta tests jeb tā dēvētais siekalu eksprestests.
Jāatgādina, ka no šā gada 1. oktobra ir atcelti ierobežojumi HIV ārstēšanā - ja līdz šim ārstēšanu par valsts budžeta līdzekļiem nodrošināja pacientiem, kuriem bija noteikts minimāls imūnsistēmas CD4 šūnu skaits asinīs (ja tas bija lielāks, tad ārstēšanu nevarēja nozīmēt), tad tagad terapiju var nozīmēt neatkarīgi no šo šūnu skaita. /Veselības ministrijas prezentācija Saeimā 16. oktobrī šeit/ Septembrī Latvijā viesojās ANO apvienotās HIV un AIDS programmas (UNAIDS) reģionālais direktors Vinejs Saldana, kurš uzsvēra, ka Latvijai pēc iespējas ātrāk jāatceļ ārstēšanās ierobežojumi HIV inficētajiem. Eksperts sacīja, ka Latvijā HIV epidēmija aug, lai gan citos reģionos Eiropā tā samazinās. Latvijai jau ilgstoši starptautiskas organizācijas ieteikušas nodrošināt cilvēkiem ar HIV ārstēšanu bez ierobežojumiem, jo tas ir būtiski visai sabiedrībai, lai mazinātu HIV izplatību. Latvijā līdz šim ārstēšanu saņēma 38 procenti no HIV pacientiem.
Atpakaļ