Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
57529

Latvijā pieaug cilvēku ar HIV mirstība
Apskatīt komentārus (0)


15.05.2015


Avots: Medicine.lv | Svētdien būs Starptautiskā AIDS upuru piemiņas diena | http://medicine.lv/raksti/svetdien-bus-starptautiska-aids-upuru-pieminas-diena |
Pateicoties mediķu pūlēm un farmakoloģijas sasniegumiem, HIV infekcija no nāvējošas ir kļuvusi par ārstējamu, vadāmu infekciju. Neskatoties uz to, Latvijā pieaug cilvēku ar HIV mirstība, kā arī pretēji pasaules un Eiropas tendencēm pieaug tieši tādu nāves gadījumu skaits, kad iemesls bijis HIV vai AIDS. Latvijā no HIV/AIDS izraisītām slimībām ir miruši jau 1000 cilvēku un mirstība turpina pieaugt. Tāpat Latvija jau daudzus gadus ir to Eiropas Savienības valstu vidū, kur HIV infekcijas izplatības rādītāji ir ļoti augsti. Katru gadu Latvijā HIV diagnosticē apmēram 340, bet AIDS - 130 cilvēku. AIDS gadījumu skaits Latvijā ir četras līdz sešas reizes augstāks nekā Eiropā.
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs 2014. gada ziņojumā par HIV, B un C hepatītu Latvijā atzinis, ka AIDS pacientu skaita pieaugums Latvijā ir pretrunā ar vidējām tendencēm Eiropas valstīs, kas norāda uz acīm redzamām HIV ārstēšanas nepilnībām valstī. Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas par HIV slimnieku ārstēšanu paredz antiretrovirālās terapijas uzsākšanu brīdī, kad cilvēka imūnsistēma vēl nav galīgi novājināta, taču Latvijā pretēji rekomendācijām HIV pacients ārstēšanu saņem praktiski jau AIDS stadijā, kad nereti pamata slimību jau papildina diagnozes - vēzis, tuberkuloze un citas.
Starptautiskā AIDS upuru piemiņas diena tiecas ne vien nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un iekļaušanu, bet arī radīt gaišāku nākotnes perspektīvu pašreizējiem pacientiem.
Starptautiskā AIDS upuru piemiņas diena jeb "AIDS Candlelight Memorial" ir vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos - tā apvieno vairāk kā 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs, arī Latvijā. Kā vieni no šīs iniciatīvas partneriem Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkts 17. maijā plkst. 14:00 Flotes ielā 7, Liepājā, rīko Atvērto durvju dienu, kuras laikā būs pieejama informācija un bukleti visiem interesentiem, kā arī neformālas sarunas un cienasts.

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA