Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

NRA: Par LIC reorganizāciju
Apskatīt komentārus (0)


14.12.2011


NRA.lv | Veidos jaunu iestādi slimību kontrolei | Trešdiena, 14.decembris (2011), plkst.08:47 | Inga Paparde | http://zinas.nra.lv/latvija/veseliba/61885-veidos-jaunu-iestadi-slimibu-kontrolei.htm
Tieši pirms gada Veselības ministrija (VM) nevarēja izlemt, vai Latvijas Infektoloģijas centru (LIC) reorganizēt, pievienojot to Rīgas Austrumu slimnīcai. Lēmuma pieņemšana tika atlikta.
Tagad, dažas nedēļas pirms gada noslēguma, izlemts LIC tomēr likvidēt, infekcijas slimību ārstēšanu pārceļot uz Austrumu slimnīcu, kā arī izveidojot jaunu iestādi veselības ministres tiešā pakļautībā – Slimību kontroles centru.
VM lēmums ir visai negaidīts, tomēr to nevar teikt par reorganizācijas ideju kā tādu. Jau pirms vairākiem gadiem māsterplānā, kas paredzēja nākotnes vīziju veselības jomā, minēts, ka no 2008. gada LIC ir jābūt pievienotam Austrumu slimnīcai. Ar LIC iespējamo reorganizāciju saistītas arī dažādas peripetijas un neskaidrības, viena no tām (kā vēlāk apgalvoja toreizējā veselības ministra amata izpildītāja Linda Mūrniece) bijusi kļūda, proti, pērn pavasarī kā LIC reorganizācijas datums bija norādīts jau 2010. gada 1. jūlijs, lai gan darba grupa tikai bija uzsākusi diskusijas.
Tāpat – kamēr VM noliedza, ka šādas sarunas notiek, LIC darbinieki jau bija izplatījuši vēstuli, protestējot pret reorganizāciju. Vēstulē valsts augstākajām amatpersonām 400 LIC darbinieki aicināja nepieņemt pārsteidzīgu lēmumu un rūpīgi izvērtēt apvienošanas lietderību. «Izsakām neizpratni un protestējam pret centra funkciju sadalīšanu un iekļaušanu lielas daudzfunkcionālas sistēmas sastāvā. Mēs prasām rīcības argumentāciju un ekonomisko aprēķinu – kāds būs ekonomiskais ieguvums – un noteikt, kādi būs zaudējumi valstij nelabvēlīgā epidemioloģiskā situācijā, ja centru sadrumstalos,» tika teikts vēstulē.
Pašā ziņojumā, pie kura VM darba grupa strādāja vairākus mēnešus, netika ne atbalstīta, ne noraidīta LIC pievienošana Rīgas Austrumu slimnīcai.
Vairāk nekā jebkurā citā jomā – veselībā nepārtraukti notiek reorganizācijas un vienmēr tās tiek skaidrotas kā procesi pacientu interesēs, tomēr sabiedrībai praktiski vairs nav iespējams orientēties šajos procesos. Kā zināms, nesen – 2009. gadā – valdība likvidēja Sabiedrības veselības aģentūru, kā arī Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūru, abas pievienojot LIC. Notika vēl viena reorganizācija – Zāļu valsts cenu aģentūra tika pievienota Veselības ekonomikas centram (VEC), kurš pārņēma vēl dažu centru funkcijas, savukārt šogad arī pats ir reorganizēts. Apvienojot VEC un Veselības norēķinu centru (bijušo VOAVA), izveidots Nacionālais veselības dienests. Arī Austrumu slimnīcā apvienotas vairākas slimnīcas Gaiļezers, Biķernieki, Linezers, Latvijas onkoloģijas centrs un citi.
VM paskaidro, ka jaunā reorganizācija tiek veikta, lai «mazinātu funkciju dublēšanos sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības jomā, uzlabotu veselības veicināšanas un slimību profilakses funkciju un racionālāk izlietotu veselības nozares finansējumu». LIC plānots reorganizēt 2012. gada 1. aprīlī, infekciju slimību ārstēšanu nododot Austrumu slimnīcai, bet slimību epidemioloģisko uzraudzību, profilakses un slimību ierobežošanas pasākumus – jaunizveidotai, veselības ministra pakļautībā esošai tiešās pārvaldes iestādei – Slimību kontroles centram. Šis centrs pārņemšot atsevišķus darbus arī no jaunā Nacionālā veselības dienesta. VM skaidro, ka viss notiekot esošā finansējuma ietvaros, bet no pieejamās informācijas var saprast, ka netiek plānots nekāds ietaupījums, ko parasti no reorganizācijām sagaida.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA