AKTUALITĀTES
   
77851

Pacientu uztraukums
Apskatīt komentārus (0)


13.04.2017


Finanšu ministrija (FM) vērtēs priekšlikumu atcelt samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi medikamentiem un medicīnisko iekārtu piegādēm un uzskata, ka tādējādi veselības nozare varētu iegūt papildus 83 miljonus eiro. FM sola, ka  “medikamentu gala cenas netiks ietekmētas”. “Lai zāļu cena nepieaugtu, mainīsim zāļu uzcenojuma politiku aptiekās, ko nosaka īpaši Ministru kabineta noteikumi,” informēja FM pārstāvis.
Tikmēr nevalstiskās organizācijas («Biedrība "ParSirdi.lv"», «C hepatīta pacientu apvienība», «Latvijas Hemofilijas biedrība», «Latvijas Reto slimību alianse», «Biedrība "Apvienība HIV.LV"», «Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība», «Latvijas Krona un Kolīta slimnieku biedrība», «Ģenētiski pārmantoto slimību pacientu un līdzcilvēku biedrība "Saknes"», «Reto slimību biedrība "Caladrius"», «Biedrība "Motus Vita"», «Latvijas Pulmonālās hipertensijas biedrība», «Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība», «Biedrība "AGIHAS"», «Latvijas Astmas un alerģijas biedrība») nosūtījušas Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, Finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai un Veselības ministrei Andai Čakšai adresētu vēstuli «Pret samazinātās PVN likmes atcelšanu medikamentiem un par pacientu pieejamību veselības aprūpei», kurā norāda, ka šīs iespējamās izmaiņas nodokļu un veselības aprūpes jomās nevar tikt dēvētas par ilgtspējīgām un atbildīgām, turklāt tās neatbilstot valsts un iedzīvotāju interesēm.
Izmaiņas PVN likmē radīs negatīvu ietekmi visiem pacientiem un zāļu pieejamībai, jo:
– valsts kompensējamās zāles: augstāka zāļu cena samazinās pacientu skaitu, kam valsts varēs sniegt atbalstu kompensācijas sistēmas ietvaros, kā arī samazinās iespējas kompensēt mūsdienīgākus un efektīvākus medikamentus – tiks apdraudēta smagi slimu pacientu ārstēšana, kas jau tagad ir ierobežota. Turklāt arī pašlaik Latvijas pacientiem par valsts apmaksātajiem līdzekļiem nav pieejamas jaunākās zāles, kaut vai salīdzinot ar Lietuvu, Igauniju. Tāpat palielināsies arī pacientu līdzmaksājumi par tām zālēm, kuras valsts nekompensē 100% apmērā;
– valsts nekompensētas un bezrecepšu zāles: PVN likmes palielināšana tieši ietekmēs pacientus un viņu tuviniekus, jo paaugstināsies zāļu cena, līdz ar to palielināsies zālēm nepieciešamie izdevumi. Jāpiebilst, ka jau šobrīd Latvijā ir vieni no augstākajiem pacientu līdzmaksājumiem par veselības aprūpi, bet cilvēku, t.sk. smagi slimo pacientu finansiālais nodrošinājums – viens no sliktākajiem Eiropā.
Pilnu vēstules tekstu interesenti var pieprasīt, uzrakstot Apvienībai HIV.LV e-pastu.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv