Par atšķirīgo HIV testos
Apskatīt komentārus (0)
06.10.2019
Lai atklātu HIV infekciju cilvēka organismā, nepieciešams speciāls tests. Un tikai speciāls! Bezmaksas anonīma testēšana tiek piedāvāta HIV profilakses punktos, taču jāņem vērā, ka šajos punktos piedāvātie eksprestesti uzrāda tikai HIV antivielu klātbūtni vai to neesamību. Agrīnajā stadijā antivielas netiek atklātas, tāpēc pirmo testu ieteicams veikt sešas nedēļas pēc riskantā kontakta, bet to atkārtot vēl pēc sešām nedēļām. Eksprestesta pozitīvo rezultātu vajag apstiprināt laboratoriski. Iemeslu iespējamam viltus pozitīvajam testam ir nedaudz un tie vienmēr ir norādīti konkrētā testa aprakstā.
Anonīmo vai personalizēto testēšanu uz HIV, izmantojot kombinēto antigēnu-antivielu testu, var veikt jebkurā privātā laboratorijā par samaksu no pieciem līdz sešiem eiro. To, vai laboratorijā veiktā testa negatīvais rezultāts ir mānīgs, var pārbaudīt ar kalkulatora palīdzību, ievadot dienu skaitu, kas pagājušas kopš riskantā kontakta. Pirmo testu var veikt jau pēc 17 dienām, bet pēc tam atkārtot pēc piecām nedēļām.
Vienotu rekomendāciju, cik periodiski jāveic HIV tests, nav, jo tas ir atkarīgs no katra atsevišķa cilvēka dzīvesveida. Ja dzimumpartneri tiek mainīti bieži vai sekss ir bez prezervatīva, pārbaudes jāveic ik gadu.
Savlaicīgi atklāt simptomus, kas liecina par inficēšanos ar HIV, ir sarežģīti. Reizēm to gandrīz nav vai arī tie līdzinās vieglas saaukstēšanās simptomiem. Dažos gadījumos HIV infekcija sākuma stadijā, divas līdz četras nedēļas pēc inficēšanās brīža, tie var izpausties vētraini: ir augsta ķermeņa temperatūra, muskuļu sāpes, sāp kakls, mēdz būt ilgstoša caureja un citi simptomi, kas raksturīgi daudzām infekcijas slimībām.
Ja infekcijas slimības simptomi parādījušies laika posmā līdz 72 stundām pēc riskantā kontakta, tie neattiecas uz HIV infekciju cilvēki bieži nepamatoti krīt panikā tādas sakritības dēļ.
Pats prātīgākais, ko vienmēr vajag darīt, ja ir slimības simptomi, - doties pie sava ģimenes ārsta!
Atpakaļ