AKTUALITĀTES
   
25737

Postrelīze
Apskatīt komentārus (0)


19.08.2012


Postrelīze
19.08.2012
2012. gada 27. jūlijā biedrība „Apvienība HIV.LV” organizēja protesta akciju „C hepatīta ārstēšana mēnesī maksā vairāk nekā cilvēka dzīve!”, kuras mērķis bija panākt C hepatīta ārstēšanas lielāku pieejamību visiem, kam tas nepieciešams. Akcija notika Rīgā, vienlaicīgi 4 vietās: pie Veselības Ministrijas, pie Slimību profilakses un kontroles centra, pie Nacionālā Veselības dienesta un pie farmaceitiskās kompānijas „Merck Sharp&Dohme” pārstāvniecības Latvijā. Ēkas, kurā atrodas farmaceitiskās kompānijas „Roche” pārstāvniecība Latvijā, īpašnieks nedeva atļauju akcijas veikšanai. Akcijā piedalījās 15 aktīvisti.
Akcijas laikā visām iestādēm un žurnālistiem tika pasniegta atklāta vēstule ar prasībām (http://www.apvienibahiv.lv/aktualitates/musu-prasibas-ir-vienkarsas-saprotamas-gan-ieredniem-gan-slimniekiem-musu-prasibas-ir-ari-izpildamas?gads=2012&menesis=7
), kura tika izplatīta arī caur ziņu aģentūrām. Kā akcijas vizuālais „noformējums” kalpoja publiska aknu samalšana gaļas maļamajās mašīnās, bet visi aktīvisti bija uzvilkuši 16 tipogrāfijā speciāli izgatavotus plakātus (http://www.apvienibahiv.lv/pasakumu-fotogalerija) ar 16 advokācijas kampaņas devīzēm (http://www.apvienibahiv.lv/aktualitates/c-hepatita-arstesana-maksa-menesi-vairak-neka-cilveka-dzive?gads=2012&menesis=7&page=2).
Visās vietās pie aktīvistiem iznāca iestāžu sūtņi: pie Veselības Ministrijas – parlamentārā sekretāre L. Cīrule, pie Nacionālā Veselības dienesta – direktora v.i. A. Doveiks, pie Slimību profilakses un kontroles centra – direktore I. Šmate ar veselu grupu padoto, pie farmaceitiskās kompānijas „Merck Sharp&Dohme” - direktore I. Sinka. Preses relīze par akciju (http://www.apvienibahiv.lv/aktualitates/biedriba-quotapvieniba-hivlvquot--rikos-protesta-akciju-c-hepatita-arstesana-menesi-maksa-vairak-nek?gads=2012&menesis=7&page=1
) bija izplatīta 25. jūlijā latviešu un krievu valodās, taču nekādu uzmanību no krievu preses, izņemot valsts televīzijas kanāla krievu programmu, mēs tā arī nesagaidījām. Toties latviešu izdevumi un televīzija izrādīja lielu aktivitāti: uz šo brīdi mēs esam atraduši vairāk nekā 50 publikācijas avīzēs un Interneta portālos (visu ziņu aģentūru portālus ieskaitot), 5 televīzijas sižetus, 2 lielas fotogrāfiju sērijas (pa vairākiem desmitiem) no akcijas.
Tā kā par aknu malšanu mēs žurnālistiem iepriekš neziņojām, tad viņu parastie plāni „padarīt darbiņu un aizlaisties” tika izjaukti – pie Veselības Ministrijas viņi aizkavējās uz 50 minūtēm no akcijas sākuma brīža. Pirms akcijas notika darba tikšanās: pēc Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas – 23. jūlijā, pēc farmaceitiskās kompānijas „Merck Sharp&Dohme” iniciatīvas – 26. jūlijā. Pēc akcijas: tikšanās Veselības Ministrijā – ar visām gaļas maļamajām mašīnām rokās un plakātiem, - 27. jūlijā, ar farmaceitiskās kompānijas „Roche” pārstāvjiem – 31. jūlijā.
Rezultāti īsumā:
Veselības Ministrija
uzreiz atzina, ka mūsu prasības pēc papildus līdzekļu iepludināšanas kompensācijas sistēmā nav izpildāmas ne šajā ne nākošajā gadā. Tieši otrādi, Veselības Ministrija oficiāli atzina, ka kopējais valsts finansējums medicīnai 2013. gadā tiek plānots pavisam tikai 2,8% līmenī no VKP, kas nozīmē, ka Finansu Ministrija piedāvās 426 miljonu lielu „starta pozīciju” valsts budžetā, 2012. gadā piedāvāto 490 miljonu vietā. Tāda līdzekļu samazināšana medicīnai spiež Veselības Ministriju sagatavot vis ... neticamākos (grūti atrast pieklājīgu vārdu!) variantus, lai likvidētu zāļu cenas 100% kompensāciju, samazinot kompensāciju līdz 90% (šajā variantā kompensācija pie vīrusu hepatītu saslimšanām samazinās no 75% uz 65%), vai 95%, vai 98%. 16. augustā nevalstiskās pacientu organizācijas sapulcējās uz „kara padomi”, protesta stratēģiju sakarā.
Nacionālais veselības dienests skandināja sen iemācīto dzejoli, ka tas administrē tikai to naudu, ko viņiem piešķir, taču atzina, lēmumi par zāļu cenu kompensācijas līmeņa apstiprināšanu pēdējos gados tiek pieņemti vai nu no ekonomisko iespēju pozīcijas, vai nu „par labu tiem, kas vairāk kliedz’’, neņemot vērā mediķu ekspertīzes atzinumus.
„Merck Sharp&Dohme” beidzot ir izlēmusi piedāvāt valstij iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā bocepreviru par pašizmaksu 2125,28 lati (3024 eiro), kas nozīmē aptiekas galīgo cenu 2408,87 latus (3427 eiro) par 4 nedēļu kursu (1 iepakojumu). Farmācijas kompānija apstiprināja arī savu gatavību uz kompromisu attiecībā uz cenas samazināšanu pegilētajam interferonam, ja valsts palielinās zāļu cenu kompensācijas procentu un palielinās kompensāciju sistēmas kopējo finansējumu. Apspriežot 100% zāļu kompensācijas likvidācijas iespēju, farmācijas kompānija īsi atmeta ar roku: „neviens negribēs izraisīt pasaules mēroga skandālu, piespiežot pacientus ar HIV maksāt par antiretrovīrusu preparātiem”. Kompānija apsolīja pārdomāt priekšlikumu piedalīties „nacionālā plāna cīņai ar C hepatītu” - pilnīgi nosacīts nosaukums, jo Latvijā nav nekādu stratēģisku dokumentu C hepatīta sakarā, - pirmo uzmetumu izstrādāšanā. Par vienu no visreālākajām prasībām valstij, pie kā varētu kopīgi strādāt farmācijas kompānijas un NPO, tika atzīta PVN likmes samazināšana kompensējamām zālēm no 5% uz 0%.
„Roche” vairāk interesēja, kādi soļi tālāk tiks sperti no pacientu organizāciju puses. „Kompānija cenas samazināja jau pagājušajā gadā”, attiecībā uz ko vajadzēja atgādināt, ka tas tika izdarīts spiediena rezultātā, jo mūsu pagājušā gada projekta gaitā noskaidrojās, ka cenas neatbilst prasībai, lai tās nebūtu augstākas kā Lietuvā un Igaunijā. Kompānija bija izbrīnīta par to, ka izrādās neeksistē rakstiski noformēts Latvijas ārstu ekspertīzes slēdziens par to, kādas sekas Latvijā rada līdzekļu trūkuma dēļ neārstēts C hepatīts, un apsolīja „parūpēties par to”.
Slimību profilakses un kontroles centrs visā nopietnībā ir uzsācis vākt un publicēt statistikas datus par C hepatītu, formēt slimnieku reģistru, izziņojis bezmaksas anonīmās testēšanas uz C hepatītu nedēļu visiem, kas to vēlas Rīgā, sameklējis naudu profilakses pasākumiem, ar ko ir gatavs dalīties ar NPO – sanāksme par profilakses jautājumiem notiks septembrī.
Turpinās parakstu vākšana zem prasības – tautas likumdošanas iniciatīvas, - mainīt normatīvos aktus tādā veidā, lai medikamentu izmaksas C hepatīta ambulatorai ārstēšanai tiktu kompensētas 100% apmērā. Uz 13. augustu bija savākti 1600 internetbankās autorizēti paraksti no nepieciešamajiem 10 tūkstošiem. Sasniegt mērķi – savākt 10000 parakstu līdz Parlamenta rudens sesijai, kurā pieņems 2013. gada budžetu, diez vai izdosies.
Savāksim 10000 parakstu! Jūs parakstieties par to, lai Veselības Ministrija un Ministru Kabinets noteiktu 100% valsts kompensāciju C hepatīta ārstēšanai paredzēto medikamentu cenai. Parakstieties, autorizējoties savā internetbankā, vietnē 
http://manabalss.lv/par-dzivi-bez-c-hepatita/show?mode=all&type=top 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv