Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
85695

Veselības ministrija noteiks "koridoru" kompensējamo zāļu cenām
Apskatīt komentārus (0)


26.04.2018


Avots: Veselības ministrija
Cenu ierobežošana jeb pieļaujamais cenu “koridors” pēc ekspertu novērtējuma sekmīgi darbojas vairākās valstīs, un rezultātā samazinās pacientu līdzmaksājumi par zālēm.  Bez šaubām, tas ir pacientu interesēs, tāpēc es atbalstu šādas cenu politikas ieviešanu arī Latvijā,” tā lēmumu uzsākt iniciatīvas sabiedrisko apspriešanu komentē veselības ministre Anda Čakša.
Līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu sastāvā ir tā pati aktīvā jeb ārstējošā viela, kas ir oriģinālajos preparātos - tāpēc to terapeitiskā efektivitāte, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīga. Patentbrīvie medikamenti tiek reģistrēti un nonāk tirgū tikai tad, ja zinātniski ir pierādīta to bioekvivalence – spēja nodrošināt oriģinālajiem preparātiem atbilstošu ārstniecisko iedarbību.
Patlaban zāļu kompensācijas sistēmā cena līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem var atšķirties daudzkārtīgi – pat 800% apmērā. Ja pacientam ir nozīmēts dārgāks medikaments (cits, nevis lētākais līdzvērtīgas efektivitātes medikaments), pacients ir spiests ievērojami pārmaksāt par zālēm. Statistikas dati liecina, ka 2017.gadā pacienti, iegādājoties nereferences medikamentus samaksājuši 25 miljonus eiro. Lielu daļu no šīs summas viņi būtu varējuši ietaupīt.
Tāpēc, lai paplašinātu pacientu iespējas medikamentu racionālā izvēlē un mazinātu viņu līdzmaksājumus, ministrija rosina noteikt maksimāli pieļaujamo cenu atšķirību līdzvērtīgas efektivitātes zālēm – ne vairāk kā 100% virs lētākā medikamenta cenas. Šāds cenu ierobežojums ļaus saglabāt zāļu izvēles iespējas, gadījumā, ja pacientam nav piemērotas lētākās zāles, vienlaikus nodrošinot mazākus izdevumus. 
Veselības ministrijā jau ir sagatavots grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību*. Lai tas stātos spēkā tas jāapstiprina Ministru kabinetā. Plānots, ka jaunā kārtība stātos spēkā no 2019.gada 1.janvāra.
***************
*Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumi Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA