Īsziņa „Kā klājas?” paaugstina pacientu ar HIV ārstēšanas kvalitāti
Apskatīt komentārus (0)
15.11.2010
Pētījums tika veikts amerikāņu starptautiskās palīdzības programmas Pepfar ietvaros.
Kā saskaitījuši pētnieki, īsziņu sūtīšanas programma no klīnikas izmaksā apmēram 20 centus nedēļā vienam pacientam, kas perspektīvā ļaus medmāsai katru mēnesi novērot līdzestību ārstēšanai un citus aspektus tūkstošiem pacientu.
Mobilie telefoni kļūst par jaunu veselības aizsardzības instrumentu. Āfrikas valstīs, kas atrodas Dienvidos no Sahāras, mobilais tīkls pārklāj lielāko teritorijas daļu un mobilo telefonu skaits pastāvīgi aug. Kenijas pētījums kļuva par pirmo randomizēto pētījumu, kas tika veikts, lai pierādītu, vai tiešām pa mobilo telefonu atsūtīti atgādinājumi pacientiem, kas saņem ARV terapiju, ne tikai paaugstina līdzestību, bet arī ilgstoši ietekmē ārstēšanu.
Pētījums tika veikts divās Nairobi klīnikās (viena atrodas pilsētas nabadzīgo rajonā, otra – bagātākā) un kādā lauku klīnikā. Tajā piedalījās pacienti, kas pirmo reizi uzsāka ARV terapiju un kam bija mobilie telefoni (88%) vai pieeja kopējam telefonam (12%). Pacienti paši apmaksāja savus telefonus un teksta ziņojumus. Pētījumā piedalījās 538 cilvēki. Pirms ārstēšanās uzsākšanas viņus konsultēja par līdzestību ārstēšanai, kā arī instruēja par piedalīšanos pētījumā.
No klīnikas atsūtītajā īsziņā bija frāze „Kā klājas?”. Pētnieki izmantoja masu paziņojumu izsūtīšanas dienestu, lai paātrinātu izsūtīšanas procesu visiem dalībniekiem. Dalībniekiem 48 stundu laikā vajadzēja atsūtīt atbildi: „Labi” vai „Man ir problēmas”. Ja pētnieki nesaņēma atbildi vai saņēma ziņu par problēmām, viņi zvanīja pacientam.
Pirmie rezultāti parādīja, ka pētījuma dalībniekiem ir augsta līdzestība ARV terapijai (vairāk nekā 95% izrakstītu zāļu pēdējās 30 dienās pirms kontroles pārbaudēm 6. un 12. mēnesī pēc pētījuma sākuma). Dalībnieku vīrusu slodze 12 mēnešus bija zemāka par 400 kopijām uz ml.
(Pēc www.aidsmap.com materiāliem)
Atpakaļ